Zastanawiasz się jak zadbać o bezpieczeństwo na stronie internetowej WordPress? Wbrew pozorom nie jest to taka oczywista sprawa, WordPress jest najpopularniejszym CMSem na świecie. Co za tym idzie, jest dobrze zabezpieczony i odporny na ataki hakerskie… jednak nie istnieje system który byłby w stanie zablokować każdy atak.
W związku z tym pamiętaj o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych i zgrywaniu jej na swój dysk. Dzięki temu nawet jeśli coś się stanie to bez problemu przywrócisz swoją stronę internetową. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych sposobów na dodatkowe zabezpieczenie strony, dzięki czemu nie będziesz się więcej martwić o bezpieczeństwo WordPress. Ponadto wspomne o najlepszej (moim zdaniem) wtyczki do zabezpieczeń czyli Ithemes Security.
Bezpieczeństwo WordPress – zadbaj o swoją stronę
Mając stronę internetową opartą o WordPress jest kilka niezbędnych działań które zawsze warto podjąć. Dzięki nim drastycznie zwiększysz bezpieczeństwo swojej strony, jednocześnie nie tracąc zbyt wiele czasu 🙂
Wybór naprawde dobrego hostingu (z certyfikatem SSL)
Jedną z najważniejszych rzeczy przy zabezpieczaniu strony na WordPress jest wybranie odpowiedniego hostingu. Zazwyczaj nie polecam wybierać tych najtańszych, bo w późniejszym terminie (jakiś czas po zakupie) potrafią bardzo stracić na jakości. Najlepszym wyborem zazwyczaj są hostingi z tak zwanej „średniej półki”
Odpowiedni hosting WordPress sam w sobie mocno zabezpieczy Twoją stronę ze względu na wewnętrzne zabezpieczenia tego hostingu. Ponadto dobry hosting umożliwi Ci wykonywanie zautomatyzowanych kopii zapasowych oraz zapewni ochronę przed atakami DDoS. Co więcej, dobry hosting w standardzie powinien oferować certyfikat SSL zabezpiaczający stronę
Na polskim rynku istnieje kilka firm które oferują odpowiednią jakość w stosunku do ceny.
Są to m.in: CyberFolks, OVH, LH czy SEOHost
Jeżeli jeszcze nie wybrałeś/aś hostingu to zachęcam Cie do skorzystania z CyberFolks, wybierając hosting z mojego linku otrzymasz 10% rabatu nawet na przecenione usługi. W większości przypadków swoim klientom stawiam strony właśnie na CyberFolks (sam mam kilka). W standardzie otrzymasz darmowy certyfikat SSL Let`s Encrypt, zabezpieczenie przed atakami DDOS i kopie zapasowe.
Link do hostingu CyberFolks: https://cyberfolks.pl/?ref=47040460
Kod rabatowy do CyberFolks: 47040460
Przygotowałem poradnik jak krok po kroku zainstalować stronę WordPress, korzystająć z hostingu na CyberFolks. Jeżeli jeszcze nie masz swojej strony i zastanawiasz się jak ją stworzyć to zachęcam do sprawdzenia poniższego linku:
Jak założyć strone WordPress z SSL + SEO [zdjęcia]
Regularnie wykonuj aktualizacje wtyczek, motywu i WordPressa
Aktualizacje motywu, wtyczki czy WordPressa to nie tylko zadbanie o nowe funkcje i przyspieszenie strony. Jest to również akutalizacja systemu zabezpieczeń konkretnych wtyczek, WordPressa czy motywu o której nie możesz zapominać.
Nie zakutalizowana wtyczka (lub motyw) to jeden z najczęstszych powodów włamań na strony internetowe oparte o WordPress. Staraj się regularnie wykonywać aktualizację swojej strony. Najlepiej wcześniej przetestuj aktualizacje na kopii strony (tak zwany staging) aby zminimalizować szanse na to, że po aktualizacji będą jakieś problemy.
Twórz regularnie kopie zapasowe całej strony
Kopia zapasowa to podstawa. Dzięki niej, nawet jeśli stanie się coś złego to możesz przywrócić stronę do stanu pierwotnego. Istnieją dziesiątki wtyczek do wykonywania kopii zapasowych na stronie WordPress. Tak wykonaną kopie zapasową musisz mieć na swoim dysku, nigdy nie zostawiaj jej na stronie, ponieważ jeżeli zostanie zaatakowana to prawdopodobnie utracisz do niej dostęp.
Jeżeli nie wiesz jaką wtyczkę wybrać to polecam skorzystanie z „Migration, Backup, Staging – WPvivid„, jest to jedna z lepszych darmowych wtyczek do wykonywania kopii zapasowych WordPress. Co więcej, umożliwia bezpłatne tworzenie „stagingu” czyli kopii strony na której możesz przetestować przyszłe aktualizacje.
Jednak jeśli nie chcesz wykonywać kopii zapasowej samodzielnie to możesz to komuś zlecić.
W takiej sytuacji zapraszam do kontaktu 🙂
Pamiętaj o silnym haśle i unikalnej nazwie użytkownika
Istnieją tysiące botów do odgadywania haseł do stron WordPress. W większości przypadków jako „login” wpisują oni nazwę „admin” lub inne podobne słowa. W związku z tym, najrozsądniej jest posiadanie losowo wygenerowanego nicku na stronę np – „JKROW412”
Dzięki temu zminimalizujesz szanse na włamanie, podobnie proponuje postąpić z hasłem. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się generatory haseł, które zazwyczaj domyślnie oferują dobre hostingi.
Bezpieczeństwo WordPress – czy istnieją dobre wtyczki?
Wtyczka zabezpieczająca WordPress może znacząco poprawić bezpieczeństwo Twojej strony. Zazwyczaj sama z siebie, po zainstalowaniu wykonuje podstawowe zabezpieczenia zmniejszając szanse na atak hakerski.
Osobiście korzystam z wtyczki do zabezpieczeń IThemes Security. Jakiś czas temu napisałem obszerny poradnik na temat tej wtyczki, gdzie przedstawiłem dokładną instrukcję instalacji i konfiguracji. W związku z tym, jeżeli szukasz wtyczki zabezpieczającej WordPress to zachęcam Cie do sprawdzenia mojego wpisu.
Ithemes Security Konfiguracja wtyczki w kilka minut.
Bezpieczeństwo WordPress – opcjonalne działania zabezpieczające
Istnieją dodatkowe bardziej zaawansowane działania zabezpieczające które mogą pomóc ochronić Twoją stronę. Jeżeli chcesz to możesz wykorzystać któreś z nich, jednak w przypadku większości stron nie jest to konieczne.
Do takich działań należy m.in włączenie uwierzytelniania dwuteapowego które pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa poprzez dodanie drugiego etapu weryfikacji podczas logowania. W praktyce oznacza to konieczność podania dodatkowego kodu, na przykład wysyłanego na telefon użytkownika, co utrudnia hakerom włamanie się na konto.
Innym ważnym elementem jest ograniczenie liczby prób logowania, które uniemożliwia kontynuowanie prób włamania po przekroczeniu ustalonej liczby nieudanych prób. Dzięki temu mechanizmowi, konto użytkownika zostaje zablokowane na określony czas, co może zniechęcić potencjalnych włamywaczy. W połączeniu z innymi środkami, takimi jak zmiana adresu URL panelu administracyjnego, taka strategia może znacząco utrudnić potencjalny atak hakerski czy włam na stronę.
Co więcej, możesz zadbać o zabezpieczanie kluczowych plików, takich jak .htaccess i wp-config.php. Ochrona tych plików przed nieautoryzowanym dostępem może zabezpieczyć Twoją stronę przed wieloma automatycznymi atakami. Ponadto możesz wyłączyć możliwość edycji plików w panelu administracyjnym WordPress. Wyłączenie tej funkcji uniemożliwi wprowadzanie zmian w kodzie poprzez panel administracyjny WordPress.
Bezpieczeństwo WordPress zależne jest od wielu czynników. Wprowadzenie chociaż części ze sposobów które wymieniłem, znaczaco poprawi bezpieczeństwo Twojej strony WordPress.