Czym jest indeksowanie strony?
Indeksowanie strony to nic więcej jak pozwolenie na to aby była widoczna w Internecie. Sama z siebie strona internetowa jest widoczna wyłącznie dla osoby która ją stworzyła. W celu dodania strony do Internetu potrzebujesz hostingu oraz domeny. Dzięki temu Twoja strona będzie indeksowana przez roboty wyszukiwarek i widoczna dla Ciebie i Twoich odbiorców po wpisaniu np. w Google. Bez hostingu i domeny Twoja strona pozostaje niewidoczna. To samo dzieje się w przypadku gdy strona jest nie indeksowana. Domyślnie większość stron jest ustawiona jako „gotowa do indeksowania” więc nie musisz się tym przejmować. Jednak są sytuacje w których warto jeszcze tego nie robić – poniżej wyjaśniłem dlaczego 😉
Kiedy warto ukryć stronę WordPress przed Google?
Jeżeli dopiero zakładasz swoją stronę internetową to powinieneś wyłączyć indeksowanie w Google. Dzięki temu roboty wyszukiwarek (np. Google, Bing) nie zaindeksują, jeszcze nie skończonej strony. Co za tym idzie nie wpłynie to negatywnie na odbiór Twojej strony zarówno przez Twoich potencjalnych odbiorców jak i Google. Warto dbać o wysoką jakość strony już od samego początku. Dzieki temu zwiększysz swoje szanse na wysokie wyniki w przyszłości.
Jeżeli nanosisz zmiany na istniejącej już od dłuższego czasu stronie internetowej to nie wyłączaj indeksowania – to ogromny błąd.
W większości przypadków wystarczy dodać informację o trwających pracach konserwacyjnych, dzięki czemu Twoja strona nie straci na jakości.
Jeżeli korzystasz z WordPressa to możesz skorzystać z darmowego rozwiązania WP Maintance Mode
WP Maintance mode – Jak ustawić strona w budowie WordPress? [wtyczka WP Maintenance Mode]
W jaki sposób ukryć stronę przed wyszukiwarkami?
W zależności od tego jak masz zbudowaną stronę internetową możesz ukryć ją przy pomocy kodu lub wtyczki. Jeżeli korzystasz z WordPressa to przejdź do kolejnego kroku w którym wytłumaczę Ci jak zrobić to w kilka chwil. W przypadku strony zbudowanej „od zera” musisz wejść w kod konkretnej podstrony, do sekcji <head> i dodać odpowiednią linijkę kodu:
<meta name=”googlebot” content=”noindex”> – jeżeli chcesz zablokować tylko roboty Google
<meta name=”robots” content=”noindex”> – jeżeli chcesz zablokować roboty wszystkich wyszukiwarek (np. Google, Bing, Yahoo)
WordPress wyłączenie indeksowania całej strony
Jeżeli masz stronę zbudowaną na WordPressie to wyłączenie indeksowania w wyszukiwarkach wymaga kilku kliknięć. Jedynym minusem tego rozwiązania jest to, że wyłącza on indeksowanie wszystkich podstron a nie zawsze warto to robić. O tym przeczytasz w dalszej części artykułu 🙂
Aby wyłączyć indeksowanie całej witryny WordPress zaloguj się do panelu admina.
Nastepnie odszukaj zakładkę „Ustawienia” i „Czytanie„
Kolejno spójrz na sekcję na samym dole „Widoczność w wyszukiwarkach” i zaznacz kwadrat „Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny„
Pozostało zapisać zmiany przy pomocy niebieskiego przycisku „Zapisz zmiany” na samym dole.
Wyłączenie indeksowania konkretnej podstrony
Jeżeli chcesz wyłączyć indeksowanie konkretnej podstrony (zakładki) to musisz wykorzystać kod podany wcześniej lub jakąś wtyczkę do WordPressa która Ci w tym pomoże. Pokaże Ci jak zrobić to przy pomocy wtyczki Yoast SEO, czyli wtyczki pomagającej w optymalizacji strony internetowej. Jeżeli jeszcze z niej nie korzystasz to sporo tracisz. Koniecznie sprawdź mój poradnik na jej temat:
Yoast SEO poradnik. Najlepsza wtyczka do optymalizacji SEO strony internetowej
Na sam początek zaloguj się do swojej strony internetowej.
Następnie wejdź w zakładkę „Strony” oraz „Wszystkie strony„
Kolejno najedź na konkretną podstronę i naciśnij przycisk „Edytuj„
W identyczny sposób możesz postąpić w przypadku wpisów.
Teraz zjedź na sam dół strony i odszukaj zakładkę „Yoast SEO„
Następnie rozwiń podzakładkę „Zaawansowane„
Naciśnij na pole „Strona: pozwolić wyszukiwarkom na pokazywanie w wynikach wyszukiwania?” i wybierz „Nie„
Teraz pozostało zapisać zmiany, w tym celu naciśnij przycisk „Aktualizuj” w prawym górnym rogu.
Które podstrony powinny być zawsze ukryte?
Dobrą praktyką jest ukrycie niektórych podstron zawsze, nawet na już opublikowanej stronie.
Dzięki temu zadbasz o lepsze wyniki w wyszukiwarce Google i nie zmarnujesz „swojego miejsca” na zbędne podstrony.
Takie podstrony to m.in polityka prywatności, regulamin serwisu, koszyk, strona zamówienia itd
Generalnie zawsze warto ukrywać (dla wyszukiwarek) podstrony które nie prezentują nic szczególnego a są bardziej informacyjne.
Oczywiście pamiętaj o tym żeby były one widoczne dla klientów którzy już są na Twojej stronie – ukryj je jedynie dla robotów Google.