Jak zabezpieczyć sklep WooCommerce przed atakami?

WooCommerce bezpieczeństwo. Prowadząc sklep internetowy WordPress & WooCommerce, tak jak w każdym innym przypadku musisz zadbać o jego bezpieczeństwo. Sam w sobie WordPress jest bezpiecznym oprogramowaniem o ile regularnie go aktualizujesz i nie robisz „dziwnych” rzeczy. W tym wpisie przedstawie Ci kilka podstaw bezpieczeństwa WooCoomerce z których musisz korzystać.

Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo swojego sklepu, danych Twoich klientów i swoich pieniędzy. Co więcej, wyjaśnie Ci jak powinien przebiegać proces aktualiazcji strony internetowej tak aby nie stracić sklepu. Niestety często jeden drobny błąd potrafi zniszczyć cały sklep – niezależnie od tego w jakiej technologii i jak został wykonany.

WooCommerce bezpieczeństwo – zadbaj o swój sklep

WooCommerce bezpieczeństwo – sprawdź jak zabezpieczyć swój sklep. Najpopularniejsze formy ataku na sklepy internetowe to typowe ataki brute force, wstrzykiwanie kodu SQL (np. w celu przejęcia płatności) lub ataki DDoS. Mówiąc prościej, dzięki tym informacjom haker może przejąć dostęp do Twoich płatności, przejąć Twoje dane czy dane Twoich klientów.

Odpowiednie zabezpieczenia pomogą Ci pozbyć się tego ryzyka, poniżej znajdziesz listę najważniejszych rzeczy w tym temacie. Zastosuj się do nich a z Twoim sklepem nie stanie się nic złego 😉

Wybierz dobry, renomowany hosting

Pewnie słyszysz to regularnie ale dobry hosting to 90% sukcesu. W związku z tym uważam, że w przypadku sklepu internetowego (szczególnie dużego) nie powinno się na tym oszczędzać. Dobry hosting zadba o podstawowe zabezpieczenia, ochroni Cie przed atakami DDoS oraz co najważniejsze, umożliwi automatyczne kopie zapasowe sklepu.

Na polskim rynku istnieje wiele dobrych, sprawdzonych marek. Jest jedna firma z którą współpracuje przy projektowaniu stron dla swoich klientów ale specjalnie nie będe Ci jej polecał (mimo, że warto). Poszukaj czegoś samodzielnie, jednak nie stawiaj wyłącznie za cenę, najlepiej wybrać coś z średniej/górnej półki. Nie tylko ze względu na zabezpieczenia. Celuj w duże i działające od lat firmy.

Regularne aktualizacje WordPressa, wtyczek i motywu

Podstawa podstaw to aktualizacje. Niezależnie od tego czy mówimy o stronie internetowej, antywirusie czy Windowsie. Razem z aktualizacjami nie instalujesz wyłącznie zmian kosmetycznych czy wyglądowych. Najważniejszym celem aktualizacji zawsze są zabezpieczenia. Raz na jakiś czas hakerzy wykrywają luki w zabezpieczeniach i bezwzględnie je wykorzystują.

Większość stron na WordPressie wykorzystuje wiele wtyczek. Każdą z nich trzeba aktualizować aby ograniczyć szanse na atak. Nieaktualizowane wtyczki i motywy to najczęstszy powód włamów na strony i sklepy WordPress & WooCoommerce. Wystarczy, że wykonasz kopie zapasową raz na miesiąc aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Jeżeli nie wiesz jak bezpieczenie wykonywać kopie zapasowe na stronie WordPress to sprawdź mój inny wpis
Jak aktualizować stronę WordPress? + kopia zapasowa [Migration, Backup, Staging – WPvivid]

Pamiętaj o kopiach zapasowych

Mówiąc o aktualizacjach, trzeba wspomnieć o kopiach zapasowych. Jest to kolejna podstawa zabezpieczeń każdej strony internetowej. Nigdy nie zapominaj o wykonaniu kopii zapasowej przed i po wykonaniu aktualizacji.

Jeżeli nie masz czasu lub nie chce Ci sie regularnie aktualizować strony i wykonywać kopii zapasowej to możesz to komuś zlecić. W takiej sytuacji zachęcam Cie do kontaktu. Zajmuje się aktualizacjami i kopiami zapasowymi stron WordPress & WooCommerce w symbolicznej cenie 🙂

Korzystaj z certyfikatu SSL

Certyfikat SSL szyfruje dane pomiędzy Twoją stroną a klientami. Jest to kluczowy element każdej strony internetowej, zwłaszcza w przypadku sklepów i rozbudowanych portali. Dzięki niemu drastycznie zwiększysz bezpieczeństwo danych klienta czy płatności. Certyfikat SSL jest standardem na każdej stronie internetowej. Większość hostingodawców oferuje darmową wersję Let`s Encrypt SSL, dostępną przy pomocy kilku kliknięć.

Jeżeli jeszcze nie masz certyfikatu SSL na swojej stronie to sprawdź mój inny wpis:
Jak zainstalować certyfikat SSL na stronie w 3 minuty? [2022]

Zastosuj odpowiednią wtyczkę do WordPress & WooCommerce

Wielkim plusem WordPressa jest ogrom dostepnych wtyczek do przeróżnych rzeczy. Nie inaczej jest w kwestii zabezpieczeń, na rynku istnieją dziesiątki dobrych wtyczek do bezpieczeństwa WooCommerce.

Jakiś czas temu przygotowałem obszerny poradnik dotyczacy wtyczki Ithemes Security która kompleksowo zabezpiecza stronę internetową. Jeżeli jeszcze nie masz wtyczki do zabezpieczeń to zachęcam Cie do sprawdzenia mojego innego wpisu.
Ithemes Security Konfiguracja wtyczki w kilka minut.

Odpowiedni login administratora i hasło

Jednym z najpopularniejszych ataków na strony WordPress jest próba zalogowania się do konta admina. Wynika to z tego, że większość loginów jest dosyć standardowych, w takiej sytuacji wystarczy trafić hasło. Od lat istnieje wiele programów hakerskich które automatycznie próbują włamać się na konta. Wbrew pozorom większość osób stosuje bardzo podobne, proste hasła…

Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo sklepu WooCommerce to skorzystaj z losowo wygenerowanego loginu i hasła. Teoretycznie możesz wymyślić je samodzielnie, jednak praktyka pokazuje, że rzadko kiedy są to unikalne pomysły. W związku z tym warto wybrać losowo wygenerowany login oraz hasło i trzymać go w bezpiecznym miejscu. Przeglądarka i tak zapisze Twoje dane, jeżeli się na to zgodzisz. Prosto i bezpiecznie 🙂

Chcesz mieć więcej klientów?

Pozwól mi pomóc. Jestem certyfikowanym specjalistą Google do spraw marketingu internetowego. Dzięki temu wiem w jaki sposób docierać do Twoich klientów w Internecie.

Wykonam dla Ciebie zoptymalizowaną pod SEO stronę WordPress & WooCommerce. Utworzę wizytówkę Twojej firmy w Google i dodam ją do dziesiątek polskich katalogów firm. Ponadto, stworzę i poprowadzę za Ciebie firmowy fanpage na Facebooku i Instagramie. Te wszystkie działania wyniosą Twoją pozycję w Google na sam szczyt.

Dawid Gicala - Strony Internetowe & Reklama

Spis treści

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Odbierz darmowy e-book

Dołącz do Newslettera i odbierz darmowy e-book o Najlepszych Narzędziach WordPress

Odbierz rabat na hosting

Sprawdź moje kanały w SM

Chmura tagów

ODBIERZ DARMOWEGO
E-BOOKA

Ponad 20 stron konkretnych informacji dzięki którym rozwiniesz swoją stronę opartą o WordPress. Za darmo. Wystarczy, że zapiszesz się do Newslettera.

Ekspresowa ankieta

Odpowiedz na 9 szybkich pytań i otrzymaj rabat na swoją stronę internetową

W jaki sposób mnie znalazłeś/aś?
Jak długo mnie znasz?
Czy śledzisz moje Social Media?
Jak oceniasz mój cennik?
Landing page - 980zł netto | Strona z podstronami - 1480zł netto | Sklep internetowy 2480zł netto
Jakiej strony internetowej potrzebujesz?
Jaki jest Twój budżet na stronę internetową?
Czy jesteś zainteresowany/zainteresowana dodatkowymi usługami?
Czy kupiłbyś/kupiłabyś dodatkowego e-booka?
Za darmo otrzymasz instrukcję obsługi Twojej strony | Pytam o e-booka dotyczącego eksperckiej dodatkowej wiedzy
Czy mam się z Tobą skontaktować?
Oferuje wyłącznie szybki kontakt e-mailowy - dzięki temu nigdy nie przerwe Twojej pracy.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.