Darmowe zdjęcia na stronę. Skąd je brać i dlaczego warto?

Darmowe zdjęcia na stronę internetową. Gdzie ich szukać i czy można legalnie i w pełni bezpłatnie z nich korzystać? Jeżeli prowadzisz bloga lub stronę internetową to na pewno czasami stajesz przed dylematem skąd wziąć dobrej jakości zdjęcie. W tym artykule zaprezentuje Ci 5 serwisów z darmowymi grafikami na stronę internetową dzięki czemu już nigdy nie staniesz przed tym problemem.

Co więcej, powiem Ci jak odpowiednio sformatować tak pobrane zdjęcie, jak zmniejszyć jego wagę oraz zoptymalizować je tak aby było przyjazne dla wyszukiwarek. Takie zdjęcia pozytywnie wpłyną na Twoją pozycję w Google (SEO). Ponadto, w końcowej części tego wpisu przedstawie Ci największe korzyści darmowych zdjęć na stronę internetową oraz wyjaśnie jak to wygląda względem prawa.

Darmowe zdjęcia na stronę – Gdzie szukać?

Jakość i odbiór Twojej strony internetowej w dużej mierze zależy od grafik które na niej umieścisz. Poniżej znajdziesz tak zwane banki darmowych zdjeć na stronę dzięki którym pozyskasz wysokiej jakości zdjęcia całkowicie za darmo. Na każdym z poniższych serwisów znajdziesz całkowicie darmowe zdjęcia na stronę internetową.

Pexels

Pexels to najpopularniejszy serwis z darmowymi grafikami na stronę internetową. Co więcej, znajdziesz w nim również wysokiej jakości filmy które w identyczny sposób możesz wykorzystać na swojej stronie internetowej. Zarówno filmy jak i zdjęcia możesz używać do celów komercyjnych jak i niekomercyjnych bez konieczności uzyskiwania zgody czy przepisywania praw autorskich. Jednak pamiętaj o to aby sprawdzić licencję konkretnego zdjęcia – informacje na ten temat znajdziesz po kliknięciu w konkretny film czy zdjęcie.
Sprawdź Pexels

UnSplash

UnSplash to kolejna strona internetowa na której znajdziesz wysokiej jakości zdjęcia stockowe. Takie zdjęcia możesz wykorzystać komercyjnie bez konieczności podawania informacji o prawach autorskich. Co więcej, znajdziesz tutaj wiele płatnych zdjęć co jest niezwykle przydatne w przypadku mało popularnych tematów na które ciężko znaleźć wiele darmowych zdjeć.
Sprawdź UnSplash

Pixabay

Pixabay to serwis na którym znajdziesz darmowe zdjęcia, grafiki, ilustracje, filmy i grafiki wektorowe. Na Pixabay znajdziesz wysokiej jakości grafiki i filmy do wykorzystania na stronie internetowej czy blogu. Tak pobrane materiały możesz wykorzystać całkowicie za darmo, bez przepisywania praw autorskich i żadnych kosztów.
Sprawdź Pixabay

Burst

W serwisie Burst znajdziesz darmowe zdjęcia stockowe od Shopify. Większość zdjeć „dedykowana” jest przedsiębiorcom ze względu na tematyke. W związku z tym jeżeli szukasz wysokiej jakości obrazów do wykorzystania w sklepie e-commerce lub innych zaawansowanych projektach biznesowych to najpierw sprawdź stronę Burst. Sam jako projektant stron internetowych WordPress regularnie korzystam z tego serwisu i sobie chwalę 😉
Sprawdź Burst

MorgueFile

MorgueFile to ostatni bank zdjeć na którym znajdziesz darmowe, wysokiej jakości zdjęcia stockowe. Co ciekawe, serwis ten powstał prawie 30 lat temu bo w 1996 roku. W związku z tym znajdziesz w nim naprawdę dużo darmowych zdjęć na stronę. Takie grafiki możesz bezpłatnie wykorzystać w swoich projektach, zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych.
Sprawdź MorgueFile

Pozostałe serwisy

Jeżeli dalej brakuje Ci zdjęć, filmików i animacji to możesz wykorzystać konkretne dedykowane serwisy. W zależności od tego co konkretnie potrzebujesz, możesz wykorzystać inne źródła. Przygotowałem kilka wpisów na ten temat, w związku z tym, jeżeli 5 powyższych serwisów Ci nie wystarcza to zachęcam do sprawdzenia innych banków zdjęć, grafik i animacji.

Darmowe ikony na stronę internetową [banki ikon 2023]
Darmowe banki zdjęć. Lista 21 witryn z fotografiami na stronę czy bloga
Generator zdjęć online – Sztuczna inteligencja zrobi dla Ciebie grafiki! [TinyWoW]
Usuwanie tła z dowolnego zdjęcia przy pomocy 1 kliknięcia [Pixlr.com]
Zmniejsz wagę zdjeć na stronie WordPress w minutę [Wtyczka Smush It]

Dlaczego warto wybierać darmowe zdjęcia na stronę internetową?

Darmowe zdjęcia na stronę internetową są dobrym wyborem, szczególnie dla małych firm i osób rozpoczynających swoją przygodę w Internecie. Dzieki darmowym bankom zdjęć pobierzesz wysokiej jakości grafiki które pozytywnie wpłyną na wizerunek Twojej strony. Dzięki temu zadbasz o jej atrakcyjność i profesjonalizm co w długim terminie przełoży się na większy ruch na stronie.

Odpowiednie grafiki to podstawa wartościowych treści

Dzięki odpowiednim grafikom, filmom i animacjom zdecydowanie polepszysz odbiór Twojej strony. Treści które na niej umieścisz będą dużo łatwiejsze w odbiorze. Co więcej, wiele badań pokazuje wprost, że informacje prezentowane w formie wizualnej bardzo dobrze wpływają na przyswajane informacje. W związku z tym, jeżeli zależy Ci na dotarciu do odbiorcy to pamiętaj o dobrych grafikach 🙂

Oszczędność kosztów i czasu

Wykorzystanie darmowych banków zdjęć zamiast profesjonalnego fotografa czy grafika oszczędzi masę Twojego czasu oraz pieniędzy. W większości przypadków nie ma konieczności angażowania innych osób, wystarczy wykorzystać już gotowe zdjęcia. Jest to szczególnie cenne jeżeli jesteś osobą poczatkująca lub dopiero otworzyłeś/aś swoją firmę. Wykorzystuj technologie i możliwości które tylko na Ciebie czekają 🙂

Jak zoptymalizować zdjęcia pod kątem SEO?

Optymalizacja grafik to kluczowy element skutecznego pozycjonowania SEO. Dodając grafikę, film czy animację na swoją stronę internetową warto pamiętać o najważniejszych zasadach pozycjonowania. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na wysokie pozycje w Google.

Pamiętaj o odpowiedniej wadze i formacie

Na sam początek zwróć uwagę na wagę i format zdjęcia. W dzisiejszych czasach, dodając grafikę na stronę internetową powinieneś zastosować jakiś nowoczesny format – np. WebP. Ponadto zadbaj o wagę, zdjęcia mające kilka mb będą tragiczne, zarówno pod względem SEO jak i ładowania Twojej strony. Jeżeli nie masz pomysłu skąd wziąć lekkie zdjęcia w formacie WebP to skorzystaj z dedykowanych narzędzi.
WebP Konwerter – Zmniejsz wagę zdjęć o 99% przy pomocy 1 kliknięcia [imgboost]

Zadbaj o odpowiednie nazwy plików i tekst alternatywny

Kolejnym bardzo waznym krokiem pod względem pozycjonowania jest ustawienie odpowiedniej nazwy oraz atrybutu alternatywnego tak zwanego „ATL”. Na sam początek, zadbaj o nazwę grafiki. Nigdy nie dodawaj grafik „ijoiai5151.png”, zawsze nazwij je w taki sposób jaki do nich pasuje, np. „zupa pomidorowa”. Dzięki temu Google wie czego spodziewać się po tym zdjęciu i prędzej wypromuje Twoją stronę. Ponadto ustaw atrybut ALT tego zdjęcia. Jeżeli masz stronę na WordPressie to możesz wykorzystać do tego wtyczkę SEO Yoast.
Yoast SEO poradnik. Najlepsza wtyczka do optymalizacji SEO strony internetowej

Najczęstsze pytania dotyczące darmowych zdjęć na stronę

Poniżej przedstawiam najczęstsze pytania dotyczące darmowych zdjęć na stronę internetową. Znajdziesz tam inforamcje na temat banków zdjęć zwanych również zdjęciami stockowymi.

Czy mogę edytować darmowe zdjęcia do moich potrzeb?

Praktycznie wszystkie zdjęcia z wyżej wymienionych serwisów, do pobierania całkowicie za darmo możesz dowolnie edytować. Możesz je przycinać, zmieniać kolory, dodawać filtry, łączyć je ze sobą etc. Pamiętaj jednak o tym aby upewnić się, że wszystkie zdjęcia które wykorzystujesz są na licencji która na to pozwala.

Czy mogę używać darmowych zdjęć do celów komercyjnych?

Darmowe zdjęcia na stronę możesz wykorzystać w celach niekomercyjnych jak i komercyjnych. Wymienione banki zdjęć pozwalają na wykorzystanie grafik, filmów i animacji do rozwoju Twojego biznesu. Pamiętaj jednak o tym aby zawsze sprawdzać warunki licencji zdjęcia które pobierasz.

Jakie są prawa autorskie związane z darmowymi zdjęciami?

W przypadku wymienionych serwisów, prawa autorskie zdjeć zależą od licencji na konkretne zdjęcie. W przytłaczającej większości przypadków możesz pobierać i wykorzystywać zdjęcia z tych serwisów całkowicie za darmo. Jednak zwróć uwagę na informację którą znajdziesz przy zdjęciu. Czasami konieczne jest oznaczenie autora.

Czy muszę zawsze podawać źródło zdjęcia?

W niektórych przypadkach, autorzy zdjęć wymagają aby zdjęcie było podpisane. W takiej sytuacji zobaczysz stosowną informację przy zdjęciu która da Ci znać czy jest to konieczne.

Czy istnieje jakiś limit na ilość darmowych zdjęć, które mogę pobrać?

Wszystkie wymienione serwisy nie posiadają limitu darmowych zdjęć. Inaczej wygląda sprawa w przypadku zdjeć płatnych. W takiej sytuacji musisz samodzielnie sprawdzić który serwis oferuje jaką ilość zdjęć.

Chcesz mieć więcej klientów?

Pozwól mi pomóc. Jestem certyfikowanym specjalistą Google do spraw marketingu internetowego. Dzięki temu wiem w jaki sposób docierać do Twoich klientów w Internecie.

Wykonam dla Ciebie zoptymalizowaną pod SEO stronę WordPress & WooCommerce. Utworzę wizytówkę Twojej firmy w Google i dodam ją do dziesiątek polskich katalogów firm. Ponadto, stworzę i poprowadzę za Ciebie firmowy fanpage na Facebooku i Instagramie. Te wszystkie działania wyniosą Twoją pozycję w Google na sam szczyt.

Dawid Gicala - Strony Internetowe & Reklama

Spis treści

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Odbierz darmowy e-book

Dołącz do Newslettera i odbierz darmowy e-book o Najlepszych Narzędziach WordPress

Odbierz rabat na hosting

Sprawdź moje kanały w SM

Chmura tagów

ODBIERZ DARMOWEGO
E-BOOKA

Ponad 20 stron konkretnych informacji dzięki którym rozwiniesz swoją stronę opartą o WordPress. Za darmo. Wystarczy, że zapiszesz się do Newslettera.

Ekspresowa ankieta

Odpowiedz na 9 szybkich pytań i otrzymaj rabat na swoją stronę internetową

W jaki sposób mnie znalazłeś/aś?
Jak długo mnie znasz?
Czy śledzisz moje Social Media?
Jak oceniasz mój cennik?
Landing page - 980zł netto | Strona z podstronami - 1480zł netto | Sklep internetowy 2480zł netto
Jakiej strony internetowej potrzebujesz?
Jaki jest Twój budżet na stronę internetową?
Czy jesteś zainteresowany/zainteresowana dodatkowymi usługami?
Czy kupiłbyś/kupiłabyś dodatkowego e-booka?
Za darmo otrzymasz instrukcję obsługi Twojej strony | Pytam o e-booka dotyczącego eksperckiej dodatkowej wiedzy
Czy mam się z Tobą skontaktować?
Oferuje wyłącznie szybki kontakt e-mailowy - dzięki temu nigdy nie przerwe Twojej pracy.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.