SEO. Dlaczego jest tak ważne? Jak zoptymalizować stronę internetową pod Google.

Podstawy optymalizacji SEO

SEO. Dlaczego jest tak ważne?

Zacznijmy od tego czym jest SEO. Najprościej mówiąc optymalizacja SEO to takie procesy które mają na celu zwiększenie pozycji Twojej strony internetowej w wyszukiwarce, np Google. Dobrze wiesz, że im więcej ludzi wejdzie na Twojej strone tym więcej potencjalnych klientów się do Ciebie odezwie.

Wiele z działań optymalizacyjnych możesz wykonać samemu przez co nie musisz wydawać pieniędzy. Musisz pamiętać, że optymalizacja SEO to proces ciągły. Jednorazowe zoptymalizowanie witryny pod kątem SEO nie przyniesie Ci nagle tłumów klientów, jednakże przygotuje stronę pod przyszłe działania. Tylko długie, dobre działania SEO przynoszą na prawde dobre efekty. Zazwyczaj potrzeba na to paru miesięcy.

Dlaczego warto być widocznym w wyszukiwarce?

W dzisiejszych czasach nie musze Cie przekonywać, że warto wprowadzić swoją firmę do internetu. Jednak wiele firm „wrzuca” swój biznes w internet i zostawia go samemu sobię. To błąd! Podejmowanie działań optymalizacyjnych, aktualizowanie swojej strony czy social media skutecznie wpływa na zwiększenie sprzedaży.

W dużym skrócie. Dobrze zoptymalizowana strona internetowa, zwiększa szanse na znalezienie Twojej firmy przez klienta. Jest to proces długotrwały i wcale nie tak skomplikowany. 😉

Przez to, że moja strona wyświetla się wyżej, więcej klientów zajrzy do mnie niż na Facebooka.

Czym w ogóle jest „Search Engine Optimization”

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych czyli „search engine optimization” pomaga użytkownikowi trafić na stronę której szuka. Skupmy się na wyszukiwarce Google, bo jest zdecydowanie najczęściej używana.

Google zdecydowanie premiuje strony przygotowane pod SEO. Pokazują to statystyki, które pokazują, że strony nie zoptymalizowane po czasie częściej zanikają w sieci. Zaś strony zoptymalizowane, mają nawet kilkukrotnie większa liczbę wejść co przekłada się na konwersje.

Zwróć uwagę, że Google jest jedną z największych firm technologicznych na świecie. Algorytmy rozwijają się w niesamowitym tempie i mają na celu ułatwienie użytkownikom przeglądania internetu. Jesli ten gigant lubi strony przygotowane pod SEO to taką stronę musisz mieć. Warto się podpiąć pod trendy Google!

Na czym polega optymalizacja witryny?

Jest wiele rzeczy które wpływają na jakość naszej strony. Już wiesz, że SEO pomoże Ci dotrzeć do większej ilości klientów. Niektóre działania optymalizacyjne możesz wykonać sam. Skupmy się na najwazniejszych. Takich które możesz wykonać samodzielnie, bez ingerencji specjalisty bądź zatrudniania profesjonalnej agencji marketingowej.

O jakich działaniach SEO musisz pamiętać prowadząc stronę internetową:

 • Zadbaj o przejrzystość i szybkość ładowania Twojej strony internetowej
 • Powinieneś określić słowa kluczowe swojej działalności i je stosować
 • Twoja strona internetowa musi być responsywna
 • Musisz umieszczać atrybuty ALT swoich grafik w witrynie
 • Twórz treści przydatne użytkownikowi, nie rób zapychaczy!
 • Nigdy nie rób duplikatów treści z innych stron.

Jak działa SEO?

Wszyscy wyszukujemy interesujące nas informacje w internecie. Chcemy znaleźć interesujące nas strony internetowe jak najszybciej. 90% osób nie poświęca swojego czasu na przeszukiwanie wyszukiwarek dalej niż na 1 stronę wyszukiwania.

Dlatego musimy skupić się na tym aby być jak najwyżej.

Dla przykładu uznajmy, że poszukujesz informacji jak podłączyć zmywarkę.

SEO jak wygląda

Jak widzisz, na początku pojawiają się strony które sa zoptymalizowane pod konkretne słowa kluczowe które wpisaliśmy.

W wielkim skrócie SEO pomaga użytkownikowi znaleźć interesujące go treści w wyszukiwarce.

SEO na stronach internetowych

Optymalizacja na stronie WordPress

Ponad 1/3 stron internecie jest stworzona na WordPressie – nie bez powodu. Ten system CMS początkowo powstał stricte do prowadzenia bloga lecz z czasem zmienił się w system do tworzenia nowoczesnych stron internetowych

Twórcy rozwijają projekt od lat, jest on w pełni darmowy oraz ciągle aktualizowany. Twórcy WordPressa bardzo dobrze wiedza jak ważne jest SEO. Strony na WordPressie prawie zawsze tworzone sa w wersjach responsywnych przez co Google premiuje je na samym starcie.

Ponadto WordPress oferuje całą masę cennych wtyczek przydatnych do optymalizacji SEO strony internetowej. Jedną z najpopulerniejszych wtyczek do optymalizacji strony www jest wtyczka SEO Yoast.

Dzięki wtyczce SEO Yoast jesteś w stanie w prosty sposób zoptymalizować swoją stronę, tekst, wpisy i grafiki. Ponadto wtyczka „wypluwa” instrukcje jak pisać poprawnie teksty zgodne z wyszukiwarkami.

Napisałem o tym osobny bardzo rozbudowany artykuł. Sprawdź go i uzyskaj wysokie wyniki w Google.
Yoast SEO poradnik. Najlepsza wtyczka do optymalizacji SEO strony internetowej

Pozycjonowanie sklepu WooCoomerce

Jeżeli zależy Ci na skutecznym i ciągłym pozyskiwaniu klientów dla swojego sklepu WooCoomerce to musisz pamiętać o optymalizacji SEO. Oczywiście możesz też wydawać ogromne ilości pieniędzy na reklame. Aczkolwiek chyba lepiej wydawać mniej na reklamę i trochę na SEO? 😉

Nie zapominaj o optymalizacji każdego produktu pod osobne frazy. Umieść również inne unikalne opisy gdyż Google nienawidzi plagiatów i łatwo wrzuci Cie na czarną listę. Lepiej pozostawić produkt bez opisu niż skopiować z innej strony. Nawet rzeczy tak podobnych jak „mąka pszenna” czy „butelka wody”

Jak publikować wpisy na blogu WordPress?

Podobnie jak strony, sklepy i portale na WordPress, tak samo pełnoprawny blog nadaje się do optymalizacji. Nie powinieneś o nim zapominać. Oczywiście polecam mieć bloga na każdej witrynie – czy to stronie, portalu czy sklepie www.

Dzięki dobrym wtyczkom (np wspomnianej SEO Yoast) zoptymalizujesz swoje wpisy na blogu. Powinieneś skupić się przedewszystkim na sposobie pisania, spójności tekstu, słowach kluczowych i słowach łączących. Nie zapomnij również o dodaniu atrybutów ALT obrazków.

Nie wiesz jakich słów kluczowych używać do promocji swojej strony? Sprawdź mój wpis na ten temat:
Samodzielna optymalizacja SEO treści – 4 niezbędne serwisy. Jak wykonać ją samodzielnie?

Jakie efekty daje regularne blogowanie?

Badania pokazują, że dobrze zoptymalizowane wpisy zwiększają ilość wejść na witrynę nawet kilkukrotnie. Jednakże tylko regularne publikowanie wartościowych i przydatnych treści przyciągnie klientów. Wg. wielu specjalistów zmiany zauważalne są przy minimum 30-40 wpisach na blogu. Powinieneś publikować minimum 4-6 wpisów miesięcznie.

Spójrz co na ten temat mówi specjalistka w tej dziedzinie:

Content Marketing i Social Media” – Barbara Stawarz-Garcia

Firmy, które blogują więcej niż 15 razy w miesiącu, zdobywają 5 razy więcej ruchu niż te, które nie blogują.
Firmy, które zwiększają częstotliwość blogowania z 3-5 razy w miesiącu do 6-8 razy w miesiącu, niemal podwajają liczbę pozyskiwanych leadoów.
Zwiększając liczbę artykułów na blogu z 11-20 do 21-50, możesz się spodziewać średnio 45% więcej ruchu na stronie.
Firmy B2B, które blogują zaledwie 1-2 razy w miesiącu, generują 70% więcej leadów niż firmy, które w ogóle nie blogują.

SEO w praktyce

Jak zaczać optymalizować witrynę?

Najprostszym sposobem aby zaczać optymalizować swoją stronę jest wynajęcie freelancera bądź agencji do tego celu. Jednakże wiele rzeczy możemy zrobić sami – więc dlaczego nie?

Najłatwiej rozpocząć optymalizację pod SEO strony na WordPress będzie pobranie dobrej wtyczki która przeprowadzi nas przez optymalizacje. Osobiście polecam wspomnianą już wcześnie wtyczkę – SEO Yoast.

Sprawdź poradnik na temat Analizy Czytelności – Seo Yoast
Sprawdź poradnik na temat Analizy SEO – SEO Yoast

Jak pisać treści pod wyszukiwarkę?

Bardzo ważnym aspektem optymalizacji jest treść na Twojej stronie. Prowadząc bloga, ustalając opisy produktów, historię firmy itd powinieneś skupić się na tym aby „łapała” Cię wyszukiwarka.

Skup się na tym aby Twoje treści dawały jakąś wartość odbiorcy. Staraj się skrócić dystans i pisać na „ty” nie per „pan”. Pamiętaj o słowach kluczowych i używaj fraz z długiego ogona.

Kolejnym kluczowym aspektem w pisaniu treści na stronę www jest używanie tak zwanych „słów łączących” które poprawiają czytelność tekstu.
Słowa łączące to m.in:

 • bez wątpienia
 • dzięki czemu
 • dlatego
 • podobnie
 • podsumowując

Specjalista od optymalizacji

Na sam koniec chciałbym Ci wspomnieć o specjalistach w optymalizowaniu witryn pod kątem Search Engine. Nie daj się nabrać na „profesjonalną” usługę z długim terminem, np 2-3 lat która nie przyniesie efektów. Oczekuj wyników i płać za wyniki. Zanim rozpoczniesz długoletnią współpracę zorientuj się co to za firma i jak działa.

Pamiętaj jednak, że proces optymalizacji jest długotrwały przez co niemożliwe jest aby Twoja strona w krótkim czasie (np w miesiąc)zaczeła się pozycjonować na 1 miejscu pod daną frazą. Umawiaj sie na jakiś okres czasu (np 3 miesiące) oceń wyniki i wtedy decyduj się na dłuższą współprace.

Dobry audyt SEO

W tym miejscu warto wspomnieć o Audycie SEO strony internetowej. Dzięki dobremu audytowi dowiesz się do powinieneś poprawić na swoim blogu czy sklepie internetowym aby się lepiej pozycjonować.

Zajmuje się tym zawodowo i chętnie Ci w tym pomoge. Spójrz jak mogę Ci pomóc:


Ile kosztuje profesjonalna optymalizacja WWW?

Optymalizacja SEO Twojej strony może kosztować dużo i mało. Jak zawsze. Możesz zlecić ją jakiemuś studentowi za 100zł/miesięcznie i pozycjonować się na 15 stronie w Google. Możesz również płacić kilkanaście tysięcy zł miesięcznie i osiągać marne wyniki, jeśli trafisz na nie uczciwą agencję. Weryfikuj pracę za którą płacisz i płać tylko za efekty.

Mam nadzieje, że wyczerpałem temat optymalizacji Twojej strony internetowej. Jednakże jeśli jest dalej coś w czym masz wątpliwości śmiało napisz – wytłumacze i pomogę.

Dbaj o swoją pozycje w wyszukiwarkach Google i pamiętaj o optymalizacji treści pod SEO. Powodzenia!

Chcesz mieć więcej klientów?

Pozwól mi pomóc. Jestem certyfikowanym specjalistą Google do spraw marketingu internetowego. Dzięki temu wiem w jaki sposób docierać do Twoich klientów w Internecie.

Wykonam dla Ciebie zoptymalizowaną pod SEO stronę WordPress & WooCommerce. Utworzę wizytówkę Twojej firmy w Google i dodam ją do dziesiątek polskich katalogów firm. Ponadto, stworzę i poprowadzę za Ciebie firmowy fanpage na Facebooku i Instagramie. Te wszystkie działania wyniosą Twoją pozycję w Google na sam szczyt.

Dawid Gicala - Strony Internetowe & Reklama

Spis treści

1 thought on “SEO. Dlaczego jest tak ważne? Jak zoptymalizować stronę internetową pod Google.”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Odbierz darmowy e-book

Dołącz do Newslettera i odbierz darmowy e-book o Najlepszych Narzędziach WordPress

Odbierz rabat na hosting

Sprawdź moje kanały w SM

Chmura tagów

ODBIERZ DARMOWEGO
E-BOOKA

Ponad 20 stron konkretnych informacji dzięki którym rozwiniesz swoją stronę opartą o WordPress. Za darmo. Wystarczy, że zapiszesz się do Newslettera.

Ekspresowa ankieta

Odpowiedz na 9 szybkich pytań i otrzymaj rabat na swoją stronę internetową

W jaki sposób mnie znalazłeś/aś?
Jak długo mnie znasz?
Czy śledzisz moje Social Media?
Jak oceniasz mój cennik?
Landing page - 980zł netto | Strona z podstronami - 1480zł netto | Sklep internetowy 2480zł netto
Jakiej strony internetowej potrzebujesz?
Jaki jest Twój budżet na stronę internetową?
Czy jesteś zainteresowany/zainteresowana dodatkowymi usługami?
Czy kupiłbyś/kupiłabyś dodatkowego e-booka?
Za darmo otrzymasz instrukcję obsługi Twojej strony | Pytam o e-booka dotyczącego eksperckiej dodatkowej wiedzy
Czy mam się z Tobą skontaktować?
Oferuje wyłącznie szybki kontakt e-mailowy - dzięki temu nigdy nie przerwe Twojej pracy.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.